cimer00

2024. november 07. (csütörtök) 17 órától Kerecsend Község Német Nemzetiségi Önkormányzatának Képviselő-testülete KÖZMEGHALLGATÁST tart, melyre tisztelettel meghívom a település német nemzetiségi lakosságát. - 2024. november 11. (hétfő) 17 órától Kerecsend Község Önkormányzatának Képviselő-testülete KÖZMEGHALLGATÁST tart, melyre tisztelettel meghívom Kerecsend község lakosságát.

TOP_PLUSZ-3.1.3-23-HE1-2024-00014

Kedvezményezett neve:                   Kerecsend Község Önkormányzata

Projekt címe:                                    Helyi humán fejlesztések Kerecsenden

Szerződött támogatás összege:        299 999 999,- Ft

Támogatás mértéke:                        100%

Projekt tervezett fizikai befejezési dátuma: 2029.06.30.

Projekt azonosító száma: TOP_PLUSZ-3.1.3-23-HE1-2024-00014

 

Projekt tartalmának bemutatása:

Kerecsend Község Önkormányzata, mint konzorciumvezető, sikeresen pályázott a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz támogatási rendszer keretében megjelent TOP_PLUSZ-3.1.3-23-HE1 számú, „Helyi humán fejlesztések” című Felhívásra. Ennek keretében a „Helyi humán fejlesztések Kerecsenden” (TOP_PLUSZ-3.1.3-23-HE1-2024-00014) című projekt megvalósításához 300 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert el. A fejlesztés forrását az Európai Szociális Alap és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosítja.

A konzorcium további tagjai: Agria Térségfejlesztési Nonprofit Kft. és a Világítani Fogok Egyesület.

A projekt azon önkormányzati feladatokhoz kapcsolódó helyi fejlesztéseket támogatja, amelyek a helyi közszolgáltatások egyenlő esélyű hozzáférését, a humán szolgáltatások színvonalának javítását szolgálják. A beavatkozások illeszkednek a Megyei Esélyteremtő Paktumokhoz, a megvalósításra kerülő programok a megállapított szolgáltatáshiányokra kívánnak választ adni. A projekt célja a közszolgáltatásokhoz való hozzáférés javítása, magas színvonalú szolgáltatás kialakítása. A tervezés, előkészítés és a megvalósítás folyamata az önkormányzat és a helyi civil szervezetek, helyi intézmények bevonásával történik, a kapacitások fejlesztésével a helyi és regionális fejlesztések érdekében.

Kerecsend községben jelentős mértékű a hátrányos helyzetben lévő egyének, családok száma. A településen élő hátrányos helyzetű lakosság életkörülményeinek javítása, társadalmi integrációjuk elősegítése a projekt által megvalósítandó szolgáltatásfejlesztések és társadalmi kohéziót erősíteni szándékozó kulturális események, programok, programfolyamatok révén elősegíthető. 

A tervezett célok és programok az alábbiak:

  • A nehezen mobilizálható mélyszegénységben élők, idősek számára az egészségmegőrzéshez alapvető szűrővizsgálatok helyben történő biztosítása, egészségvédő prevenciós programok megszervezése.
  • Ifjúsági klubjellegű foglalkozások megvalósítása régi igény, a fiatalok hasznos szabadidő eltöltését szolgáló, szemléletformáló előadásokkal beszélgetésekkel, hasznos információk, ismeretek megosztásával, a fiatalok közösségi önszerveződéseinek fontos bázisa lehet.
  • A szociális alapszolgáltatásban dolgozók mentális egészségének támogatása fontos, ugyanakkor elhanyagolt terület, amelynek eredménye sok esetben a kiégés és a pálya elhagyása lehet, szakember hiányában pedig a hátrányos helyzetű családok szakértő támogatása szűnhet meg. A projekt keretében erre biztosít lehetőséget a rendszeres szupervízió.
  • Az egészséges életmódra nevelés kiemelt intézkedési terület a település élete és jövője szempontjából. Cél a sportolási kedv felébresztése és fenntartása a gyermekek, fiatalok körében az iskolásokat érintő sportrendezvények, rendszeres sportolást, a mozgásfejlesztés lehetőségét biztosító eseményekkel, fakultatív programokkal. Ökölvívó szakkör létrehozása fiúk és lányok részére is, szabadidős tevékenységként.
  • A térségben a gazdasági hátrányok súlyos társadalmi problémákkal párosulnak, melyek megoldása nem pusztán gazdasági kérdés. Az elvándorlás, a térség elöregedése az önkormányzat tudatos, stratégiai fejlesztő munkájával csökkenthető, megállítható, melynek alapja a gyenge helyi identitástudat erősítése. A lakóhelyhez, lakókörnyezethez való kötődés a helyi értékek felismerésével, azok ápolásával, megőrzésével szoros összefüggésben állnak. A helyi társadalom önszerveződésére építve kulturális, közösségszervező, identitást erősítő események, programfolyamatok biztosításával erősíthető ezen kötődés, és hosszabb távon erősödik a település népességmegtartó ereje is.
  • Kerecsendi újság megjelentetése, Kerecsend közösségi életét bemutató, a projekt programjainak nyilvánossá tételét, támogató eredményeit bemutató, a lakosságot tájékoztató rendszeresen megjelenő kiadvány megjelentetése szintén a projekt része.
  • Az áldozattá válás elkerülésének támogatása megfelelő tájékoztatást nyújtó, közbiztonság érzetet növelő programsorozatokkal. Fontos szempont, hogy az egyes bűncselekmény elkövetés típusoknak megfelelően a különböző generációk számára specifikus programok kerülnek megvalósításra. Az idősebbek esetében jellemzőbb trükkös csalások elkerülésének módjai esetükben hangsúlyozottan kerülnek megjelenítésre, míg a fiatalok esetében a droghasználat veszélyei, a drogprevenció kérdésköre kerül kiemelésre.
  • A közlekedési balesetek elkerülése, a biztonságos közlekedés kultúrájának kialakítása is a projekt eleme. A településen hagyományosan elterjedt a kerékpáros közlekedés, egészségfejlesztési-egészségmegőrzési okokból is indokolt ezen közlekedési forma népszerűségének fenntartása, további népszerűsítése szemléletformáló programok megvalósításával, szem előtt tartva a biztonságos közlekedés szabályait.
  • A XXI. század információs társadalma a digitális eszközök használatát nélkülözhetetlenné tette, az emberek közötti információáramlás, kapcsolattartás legfőbb eszközeivé váltak. A gyors változásokhoz nehezebben alkalmazkodó idősebb nemzedék, valamint a hátrányos helyzetű lakosság számára a digitális kompetenciák hiánya nemcsak a modern világ megkövetelte ismeretek hiányát, hanem a társadalmi kirekesztődés veszélyét is rejthetik, ezért szükséges számukra is közérthető módon, sajátos igényeikre reagálva megvalósított digitális kompetenciafejlesztő programok lehetőségének biztosítása. Információs pont létrehozása is tervezett.

A programok megvalósításának célcsoportja a település hátrányos helyzetű lakosai, köztük a mélyszegénységben élők. Cél a társadalmi elfogadás, kohézió, helyi közösségépítő folyamatok erősítése, a hátrányok és előítéletek csökkentése. További cél a településen szolgáltatáshiányként jelentkező elemek erősítése, a szolgáltatásokhoz való hozzáférés megkönnyítése, helyben történő biztosítása.

A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósul meg.

Sajtóközlemény:

 

Kedvezményezetti infoblokk:

infoblokk kedv final CMYK ESZA

infoblokk kedv final CMYK ESZA

infoblokk kedv final CMYK ESZA

© 2024 Kerecsend Község Önkormányzata